Brexit’in vergi danışmanlığında güçlü büyümeye büyük katkısı oldu

Elif Karaca | 03/02/2020 | (Tüm Yazılar)

Dünya genelindeki vergi otoritelerinin şirketlerin vergiden kaçınma girişimlerini engelleme çabası arttıkça, vergi danışmanlığı pazarındaki büyüme de hızlanıyor. Vergi konulu danışmanlık taleplerinde bu yıl da devam etmesi beklenen güçlü artışın nedenleri arasında otomasyona geçiş ve vergi reformları sonrası mevzuat değişikliklerinden kaynaklanan destek ihtiyacının kuşkusuz payı büyük. Ancak Avrupa ülkelerinde özellikle de İngiltere pazarındaki büyümenin en önemli nedenlerinden biri de Brexit kaynaklı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması, başta AB üyesi ülkeler olmak üzere Türkiye de dahil İngiltere ile ticari ilişkileri bulunan bütün ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Yapılan açıklamaya göre, çekilme anlaşmasının yürürlüğe gireceği tarih beklenirken, taraflar aksi bir karar almadığı sürece 31 Aralık 2020 tarihine kadar bir geçiş dönemi olacak. İngiltere bu geçiş sürecinde bir AB üyesi ülke olmayacak ama AB hukukuna tabi olmayı sürdürecek. Bu 11 aylık geçiş sürecinin bir defalığına uzatılma ihtimali de bulunuyor.

HMRC yeni departman kuruyor

İngiliz Gelir İdaresi (HMRC) sınır kontrolleri, gümrük, vergi ve tarife konularının gündemde yoğun yer tutacağı bu geçiş sürecini yönetmesi, önemli vergi ve gümrük düzenlemelerini hayata geçirmesi için yepyeni bir departman kuruyor. HMRC’nin geçiş sürecinde başta Brüksel ile olmak üzere kritik görüşmelerini yürütecek yeni bölümün altında dört ayrı direktörlük bulunacak. Doğrudan HMRC Başkanı Jim Harra’ya bağlı olacak bölümün genel direktörü için de iş ilanına çıkıldı bile. 9 Şubat’ta sona erecek başvuruların ardından belirlenecek genel direktöre teklif edilen rakam ise yıllık 140 bin sterlin (1,1 milyon TL).

Hükümetler ve şirketlerin yeni dönemin vergi stratejilerini belirleyecekleri bu dönemde de vergi danışmanlığı pazarındaki büyümenin güçlenerek devam etmesi beklenirken, Source Global Research araştırmasına göre son veriler şöyle:

En güçlü büyüme transfer fiyatlandırmasında

Vergi danışmanlığında son yıllarda en yüksek büyümenin görüldüğü alan transfer fiyatlandırması olarak karşımıza çıkıyor. 2018’de %9,3 büyüme kaydeden TP’yi, %8,8 ile ikinciliği paylaşan dolaylı vergi ve uluslararası vergi hizmetleri izledi. Küresel vergi danışmanlığı pazarının toplan büyüklüğü 34,4 milyar dolara ulaşırken, bu rakamın 9,2 milyar doları transfer fiyatlandırması danışmanlığından geldi.

Araştırmayı yürüten Source Global’in Piyasa Trendleri Başkan Yardımcısı Zoe Stumpf’a göre, artan suiistimaller nedeniyle bu alanın daha yakın takibe alınmasıyla, müşteriler de doğru yaklaşımı belirleyip ağır cezalardan kurtulabilmek için danışmanlık almayı seçiyorlar.

Çalışmayı değerlendiren EY Global vergi hizmetleri başkan yardımcılarından Susan Pitter da ABD’den Avrupa ve Asya Pasifik bölgesine kadar pek çok bölgede özellikle TP alanında uyuşmazlıkların hiç bu derece yoğun olmadığına dikkat çekiyor. Pitter, uyuşmazlıkların müşteriler için endişe verici boyutta olduğunu da belirtiyor.

Küresel vergi danışmanlığı pazarının güçlü statüsünü bu yıl da koruyup sağlıklı büyümesini sürdürmesi bekleniyor, ancak dünya genelindeki zayıf ekonomik büyüme tahminlerine bağlı olarak bütçeler ve harcamalar bir miktar aşağı çekilebilir.

Big4’un hakimiyeti

Diğer taraftan, vergi danışmanlığı pazarının yüzde 67’sini elinde bulunduran Big4’un sektördeki hâkim durumlarını korumaları beklense de, yine de teknoloji şirketlerinin yaratmış olduğu rekabetle ilgili bazı endişeler söz konusu.

Vergi danışmanlığının diğer alanlarına bakıldığında, büyüme hızında ikinci en iyi performans dolaylı vergi ve uluslararası vergi hizmetleri tarafında görülüyor. Her iki hizmet türünün 2018 büyümelerinin yanı sıra 2017 yılına ilişkin büyüme oranları da yüzde 7,1 ile yine aynı seviyede gerçekleşmiş.

Uluslararası görevlendirmeler vergi ve sosyal güvenlik hizmetleri alanında verilen danışmanlık hizmetlerinde, yüzde 3,9’luk bir büyümenin elde edildiği 2017’nin ardından 2018’de yüzde 5,4’lük büyümeye ulaşılmış. Büyüme oranının en düşük seviyede olduğu danışmanlık alanı ise işletme vergisi yönetimi. Bu gruptaki büyüme 2017’deki yüzde 4,2’nin ardından 2018’de yüzde 4,9 olarak gerçekleşmiş.

 

Bu makalede yer alan açıklamalar, yazarının konu hakkındaki kişisel görüşünü yansıtmaktadır. Makaledeki bilgi ve açıklamalardan dolayı EY ve/veya Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.’ye sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.