No: 57

Tarih: 29/12/2022

Konu:

EYT düzenlemesinde son gelişmeler


EYT ile ilgili olarak Sn. Cumhurbaşkanı tarafından dün yapılan açıklamalardan sonra son durum şu şekildedir.

1- EYT düzenlemesinin Ocak 2023’te Yasalaşması beklenmektedir.
2- 08.09.1999 öncesi ilk defa uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olanlar EYT’li kabul edilmektedir. Şartları tutanlar için borçlanma ile EYT’li olma imkanı ayrıca bulunmaktadır.
3- Yaş şartı uygulanmayacaktır. Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayacak düzenleme eski sistemdeki SSK, BAĞKUR, Emekli sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli olacak.
4- 4/b -4/c ye tabi (Bağ-Kur ve Memur) 08.09.1999 öncesi sigortalı olanlardan; kadın ise 20 tam yıl, erkek ise 25 tam yıl prim ödemeleri (4/b için borcunun olmaması) şartıyla emekli olunabilecektir.
5- 4/a’ya tabi işçi statüsünde hizmet akdiyle çalışanlar için yaş şartı kalktı, sigortalılık süresi kadında 20, erkekte 25 yıl olarak netleşti. Ancak prim gün sayısı konusunda hala netlik bulunmamaktadır. 5000 gün yeterli olacak mı? Yoksa 4447 sayılı yasa ile getirilen işe giriş tarihine göre değişen ve en çok 5975 gün aranan kademeli gün sayısı mı aranacak? Bu konuda detaylı açıklama yapılması veya tasarının meclise sunulması ile konu netleşecektir.
6- Düzenleme ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi ilk etapta emekli olma hakkına kavuşacak.
7- EYT kapsamında emekli olup, çalışma hayatına devam edecekler için işverenlerin ödediği SGDP’ne 5 puan indirim uygulanacak.
8- Kişilerin düzenlemeden faydalanmaları için bir hak düşürücü süre olmayacaktır. Şartları zamanla tamamlayanalar da aynı şekilde tamamladıkları tarihte emeklilik için başvuru yapma hakkı elde edeceklerdir.
9- Prim gün sayısı eksik olanların askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma haklarından faydalanabilecektir. Faydalanmak isteyenlerin 31.12.2022 tarihine kadar mutlaka SGK birimlerine dilekçe ile başvurmaları, asgari ücret artışından kaynaklanan ilave prim yükünden etkilenmemelerini sağlar.
10- İlk defa sigortalı olunan tarihten önce yapılan askerlik borçlanmaları işe giriş tarihini geriye çekebilecektir. Mevcut düzenleme devam edecektir.
11- Çıraklık sigortası başlangıç sayılmayacak.
12- Oluşacak kıdem tazminatı yükü için işverenlere yönelik bir finansman kolaylığı/desteği sağlanacaktır.

 

Saygılarımızla.
Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.
Erkan Baykuş


Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. EY ve/veya Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.’ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.
 Baskıya yolla

Dosyayı İndir

Başa Dön

Daha iyi bir çalışma dünyası için sosyal güvenlik ve iş mevzuatı hizmetlerimiz ile yanınızdayız.

Ulaşmak için tıklayınız…

İletişim:

Dr. Hakkı Demirci / Yardımcı Ortak
Sosyal Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri
hakki.demirci@tr.ey.com
(212) 408 50 94

Gizem Korg / Müdür
Sosyal Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri
gizem.korg@tr.ey.com
(212) 408 50 94