Finansal denetim ve danışmanlık sektörünün duayenlerinden

 

Alp Bayülken

 

“Yeniden dünyaya gelsem yine aynı işi yapardım”

 

Ernst & Young eski genel müdürlerinden Alp Bayülken, denetim ve danışmanlık sektörünün ülkemizdeki kuruluş ve gelişiminin en yakın tanıklarından biri. EY Türkiye’nin kurucularından olan Bayülken emekli olduğu 1999 yılına kadar genel müdürlük görevinde bulundu. Alumni Sohbetleri bölümünün ilk konuğu olmasını istediğimiz Bayülken, sorularımıza verdiği cevaplarda keyifli anlatımıyla bizleri o yıllara götürürken, kariyerinin ilk yıllarındaki gençlere de çok değerli tavsiyelerde bulundu.

İzmir’de dünyaya gelen Bayülken Robert Kolej’in ardından eğitimini Teksas Üniversite’sindeki İşletme masterıyla tamamladı. Bayülken’in profesyonel kariyerinin ilk yılları esasında danışmanlık ve denetim sektörünün Türkiye’deki gelişiminin start aldığı yıllara denk geliyor.

Bayülken’in Burhan Karaçam ve Cevdet Suner ile birlikte 70’lerin başında Londra’da başlattıkları çalışmalar, 1975’ten itibaren İstanbul’da devam etti. Arthur Andersen’ın 1963-1975 yılları arasında Türkiye'deki faaliyetlerini Londra ofisi aracılığıyla sürdürmesinin ardından İstanbul’daki ilk yerleşik ofis 1975'te açıldı. Bayülken 1980’den itibaren Arthur Young için çalışmaya başladı ve Türkiye’deki Arthur Young ofisinin açılışı 1983’te gerçekleşti. EY ise globalde 1989’da Ernst & Whinney ve Arthur Young & Co.’ın birleşmesiyle kuruldu. EY Türkiye Genel Müdürlüğü’nden Eylül 1999’da emekli olan Bayülken görevi Osman Dinçbaş’a devretti.

Bayülken kariyerinin son dönemlerinde ise Koç Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve Doğan Gazetecilik AŞ’de yönetim kurulu bağımsız üyesi olarak görev yaptı.

 

Sohbetin devamı için tıklayın